Gra w Boule. Petanka
Gra w bule najpopularniejsza jest we Francji, jednak grają w nią ludzie na całym świecie! Grają też i u nas w Akademii Seniora.
Zapraszamy na gry we wtorek o godzinie 14:30.
Rozgrywka Boule na pierwszy rzut oka może wydać się niezwykle prosta, w rzeczywistości wymaga jednak wyczucia i doskonałej precyzji. Na czym polega i w co należy się zaopatrzyć, by stać się pełnoprawnym graczem? Boule nosi różne nazwy. We Francji, gdzie jest najpopularniejsza, nazywana jest Pétanque, natomiast w naszym kraju na tę dyscyplinę najczęściej mówi się gra w bule. Niezależnie od nazewnictwa, cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli-celu.
Zasady gry w boule.
- Boisko. Jest nazywane bulotronem. Mowa o utwardzonym, pozbawionym trawy placu, który ma około 4 metrów szerokości i 15 metrów długości. Podane wymiary dotyczą gry turniejowej.
- Cel. Każdy gracz posiada metalowe kule, zwane bulami, których średnica wynosi od 70,5 do maksymalnie 80 mm. Ich zadaniem jest trafić z wyznaczonego miejsca jak najbliżej niewielkiej (średnica 30 mm) kulki drewnianej, która określana jest mianem cochonet (prosiaczek lub świnka). Jeśli nasze kule na koniec gry znajdą się najbliżej celu, otrzymujemy najwięcej punktów. Podczas rozgrywki możliwe jest wybijanie bil przeciwników.
- Składy. W zależności od przyjętej rozgrywki, mogą być one dobierane na trzy różne sposoby. W przypadku gry singlowej, naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, każdy z nich dysponuje trzema metalowymi bilami. W dubletach jedna drużyna liczy dwóch graczy – posiadają oni po trzy kule. W petankę grać można także w składach 3 na 3. W takiej rozgrywce gracze dysponują dwoma kulami.
- Gra. Jest dzielona na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Okres od wyrzucenia cochonet, czyli świnki (odległość do niej musi wynieść co najmniej 6 metrów) do ostatniej buli nazywany jest właśnie rozgrywką. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej kuli-celu. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty.
Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej świnki albo na wybijaniu kul przeciwnika.