Renta wdowia
Spotkanie w Akademii Seniora z paniami z ZUS, które opowiadają o RENCIE WDOWIEJ Informacja też na stronie ZUS, które możesz przeczytać klikając słowo „ZUS”
Renta wdowia – pytania i odpowiedzi
Pierwszego stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać ustawa o rencie wdowiej. Dzięki niej osoby na emeryturze, które straciły swoich małżonków, otrzymają finansową pomoc. To wyższe świadczenia dla nawet 2 milionów seniorów. Ustawa znalazła poparcie Rady Ministrów, Sejmu, Senatu i prezydenta.
Najważniejsze założenia ustawy
Obecnie w małżeństwie emerytów, gdy umiera mąż, kobieta ma prawo wyboru: albo zachowuje swoją emeryturę, albo z niej rezygnuje i wybiera rentę rodzinną. Teraz rząd wprowadza korzystniejszy mechanizm. Wdowa lub wdowiec będą mieli dwie możliwości:
-
- Zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po mężu,
- Wybrać rentę rodzinną po mężu i dodać część swojej emerytury.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczenia nastąpi od 1 lipca 2025 roku. Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.
Ustawa zakłada wypłatę jednego całego oraz drugiego świadczenia w części:
-
-
- od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.,
- od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.,
- w kolejnych latach, po przeprowadzeniu przeglądu wdrażanego rozwiązania, możliwe będzie zwiększenie wysokości odsetka pobieranego drugiego świadczenia.
-
Renta wdowia będzie wypłacana bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. Nie będzie miało znaczenia, czy emerytura pochodziła z KRUS-u, ZUS-u czy z innego systemu. Także osoby, które owdowiały kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Szacunkowa liczba Polek i Polaków, którzy będą mogli skorzystać z tej ustawy, wynosi ok. 2 mln osób.
Ponowna ocena rozwiązania w 2028
Kształtowanie wysokości drugiego świadczenia pozostającego w zbiegu musi być traktowane jako instrument polityki społecznej, który ma przeciwdziałać zubożeniu gospodarstw emerytów i rencistów po śmierci małżonka, oraz być rozpatrywane w szerszym kontekście sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych.
W związku z tym w 2028 roku Rada Ministrów dokona weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, by móc ocenić możliwość i zasadność jego podwyższenia – maksymalnie do poziomu 50 proc.
Weryfikacja uwzględniać będzie, na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy niniejszej ustawy do wypłaty świadczeń w zbiegu.