Samoobrona

22 stycznia zaczynamy zajęcia z samoobrony połączone z zajęciami ogólnorozwojowymi. W trakcie kursu nauczysz się stosować techniki samoobrony. Będziesz trenować uniki, dźwignie, uderzenia i kopnięcia. Przećwiczysz różne sposoby obrony przed obchwytami rąk, tułowia, duszeniem, itp. Zajęcia są oparte na prostych i skutecznych technikach zaczerpniętych z różnych sztuk walki. Korzystamy głównie z ju-jitsu – co po japońsku oznacza “sztukę ustępliwości”. Uczestnicy nauczą się, jak wykorzystać siłę przeciwnika, nie będąc wysoką, umięśnioną osobą.

Nie jest tajemnicą, że seniorzy są grupą w szczególności narażoną na napaści o charakterze rabunkowym. W razie ewentualnego ataku mają niewielkie szanse na wygranie starcia z młodszym i silniejszym przeciwnikiem. Kurs ma na celu zaktywizować ruchowo i nauczyć ich podstawowych technik radzenia sobie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Ćwiczenia dobrane przez specjalistów poprawiają koordynację ruchową i wyrabiają refleks. Zestawy ćwiczeń są dostosowane do możliwości grupy. W trakcie zajęć osoby starsze zapoznają się z zasadami zachowania się w sytuacjach doświadczenia przemocy oraz uczą się technik obrony przed różnymi atakami; dowiadują się jakie zachowania mogą prowokować atak oraz jak uciekać i skutecznie prosić o pomoc. W trakcie zajęć są ćwiczone uniki i proste ruchy ciała mające zablokować atak napastnika. Ponadto uczestnicy dowiadują się w  jaki sposób można używać rzeczy noszonych przy sobie, takich jak klucze czy torebki, w celu obrony przed napastnikiem.

Oprócz udziału w  zajęciach osoby starsze muszą pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, mających na celu zwiększenie poziomu ich bezpieczeństwa.

  1. Ręce nie mogą być obciążone zakupami. Jedna ręka powinna być wolna.
  2. Należy unikać spacerów w miejscach odludnych i źle oświetlonych.
  3. Nie należy wchodzić do budynku, windy z osobą nieznaną.
  4. Pieniądze i dokumenty powinny być trzymane w różnych miejscach.
  5. Pasek torebki nie może być założony na szyję, torebka powinna być przewieszona przez ramię.
  6. Z bankomatów należy korzystać w ciągu dnia, upewniając się czy nie jest się obserwowanym.

W sytuacji, w której dojdzie do napaści należy pamiętać o podstawowych zasadach ratujących zdrowie i życie

  1. Nie wolno pozwolić napastnikowi na przyparcie do ściany
  2. Aby uniknąć ciosu należy odsunąć się w bok i do przodu
  3. W sytuacji gdy napastnik atakuje od tyłu nie należy się wyrywać, trzeba spróbować uderzyć napastnika tyłem głowy i jednocześnie obrócić się.

 

fot: Zdjęcia Piotr Krzyżanowski,    źródło strony: legnica.naszemiasto.pl/kurs-samoobrony-bezpieczny-senior-w-legnicy-zobaczcie/ga/c15-9582277/zd/87225957

 

Podobne wpisy