Wycieczka WZDŁUŻ HAWELI
Zapraszamy na wycieczkę Wzdłuż Haweli. 16 czerwca 2023 wyjazd o godzinie 8:15. Cały program wycieczki poniżej:
wersja pdf: Wzdłuż Haveli – Akademia Seniora
WZDŁUŻ HAWELI -BOITZENBURG, LYCHEN, RAVENSBRUCK,RHEINSBERG, ORANIENBURG,WALDSIEDLUNG
TERMIN: 16.06.2024 | CENA: 159 ZŁ.
Zbiórka uczestników według rozkładu w dole oferty. Przejazd do Brandenburgii. Na początek zatrzymamy się przed pałacem Boitzenburg, będącym przez setki lat siedzibą rodu von Arnim. Obiekt ten, będący jednym z najokazalszych pałaców renesansowych w północnych Niemczech, nazywany jest niekiedy „wschodnim Neuschwanstein. Następnie udamy się do Lychen – malowniczej miejscowości letniskowej usytuowanej pomiędzy siedmioma jeziorami. Około półtoragodzinny spływ tradycyjnymi tratwami flisackimi, jakie niegdyś wykorzystywane były do transportu drewna. Po rejsie zatrzymamy się na chwilę w Ravensbruck, by zobaczyć miejsce, w którym w latach 1939-45 znajdował się największy na terenie Niemiec kobiecy obóz koncentracyjny. Około jedną trzecią spośród więzionych tu osób stanowiły Polki. przejazd do Rheinsbergu, gdzie zobaczymy rokokowy pałac, kupiony przez króla Fryderyka Wilhelma I dla swego syna – następcy tronu. Fryderyk II Wielki spędził w nim najszczęśliwsze lata swojego życia, oddając się filozofii, muzyce i literaturze. Po objęciu tronu przez Fryderyka, gospodarzem pałacu został jego brat – książę Henryk Pruski, który dokonał dalszej rozbudowy pałacu. Udamy się na spacer po zaprojektowanym z rozmachem pałacowym parku, będącym jednym z najwspanialszych przykładów sentymentalnych parków pejzażowych w Niemczech. Pośród licznych elementów małej architektury, takich jak piramida, stanowiąca grobowiec księcia
Henryka, zobaczymy obelisk upamiętniający triumf wojsk pruskich w wojnie siedmioletniej. Z punktu widokowego u jego stóp ukaże się nam najpiękniejszy widok na położony nad wodami jeziora pałac. Przerwa w historycznym centrum miejscowości. W dalszej części dnia wizyta w Oranienburgu. Zobaczymy tam jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców należących do królewskiego rodu Hohenzollernów. Na zakończenie dnia przejazd do Waldsiedlung Wandlitz. W tej ukrytej pośród lasów kolonii znajdowało się strzeżone osiedle zamieszkane przez ścisłe kierownictwo NRD, w tym Ericha Honeckera. Nieopodal tego miejsca zobaczymy jeszcze ikonę architektury modernistycznej – kompleks szkolny Meyera. Nazywany „pomnikiem Bauhausu” zespół budynków, to jedno z najważniejszych dzieł tego kierunku architektonicznego, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Planowany powrót i zakończenie wycieczki według rozkładu w dole oferty.
Szczecin: Wyjazd: 08:15 (Trasa Zamkowa, zatoczka autokarowa) | Powrót ok. 21:30
CENA ZAWIERA: Przejazd komfortowym autokarem, opiekę pilota/przewodnika, ubezpieczenie
CENA NIE ZAWIERA: Spływu tratwą i systemu Tour-guide (20 euro)
Z Wikipedii o Haweli:
Hawela (niem. Havel, ) – rzeka w Niemczech, prawy dopływ Łaby. Wypływa z jeziora Dambeck (Pojezierze Meklemburskie), płynie na południe. Przepływającaprzez liczne jeziora w górnym biegu, jest w związku z tym dość bogata w wodę i na niemal całej swojej długości jest żeglowna. Górny odcinek Haweli stanowi, według niemieckiej klasyfikacji, drogę wodną górnej Haweli (Obere-Havel-Wasserstrasse) i jest szeroko wykorzystywany żeglugowo dla celów turystycznych, łączy Berlin z Pojezierzem Meklemburskim. Na odcinku tym nad Hawelą leżą miasta Wesenberg, Fürstenberg/Havel, Zehdenick i Liebenwalde. Niedaleko od źródeł przez kanał Kammer Hawela łączy się z jeziorem Zierker See, nad którym leży Neustrelitz, a jezioro Ellbogensee, przez które Hawela przepływa, połączone jest z Wielkimi Jeziorami Meklemburskimi oraz rzeką Elde kanałem Müritz – Hawela. W dalszym biegu ma kilka żeglownych odgałęzień, którymi są jej dopływy: łączą one szlak wodny Haweli z Lychen, Rheinsbergiem i Templinem. Droga wodna górnej Haweli uregulowana jest jedenastoma śluzami.
Poniżej Zehdenick równolegle do Haweli płynie jej żeglowny kanał lateralny – kanał Voss, który w okolicach Liebenwalde łączy się z kanałem Odra – Hawela. Kanał ten, zbudowany w 1914 r., łączy Hawelę z Odrą; wcześniej łączył te rzeki zbudowany w 1605. r. i istniejący nadal Kanał Finow.
Od tego miejsca Hawela i jej kanały lateralne są ważną transportową drogą wodną, łączącą Szczecin oraz Berlin z Europą Zachodnią. Sama rzeka płynie równolegle do kanału Odra – Hawela (który częściowo jest jej kanałęm lateralnym) przez Oranienburg w kierunku Berlina. Zataczając łuk przekracza granice Berlina, gdzie łączy się z jej lewym dopływem Sprewą, również żeglowną i skręca na zachód. Na początku lat 50. wybudowano tu Kanał Haweli celem udostępnienia pełnej drogi wodnej poza granicami Berlina Zachodniego, używany obecnie głównie przez jednostki towarowe jako skrót do omijania Berlina.
W rejonie Berlina i Poczdamu Hawela tworzy sieć dróg wodnych, gdyż jej naturalny nurt okrąża Poczdam i przepływa przez kilka jezior. Jednostki towarowe wykorzystują przede wszystkim sztuczny skrót o nazwie Sacrow – Paretzer Kanal. Szeroko rozlana Hawela, uregulowana jako droga wodna – ten odcinek nazywany jest Untere-Havel-Wasserstrasse (droga wodna dolnej Haweli) – przepływa przez Brandenburg. Zaraz za Brandenburgiem przepływa przez rozlewisko, które tworzy kilka połączonych jezior. Stamtąd kanałem Łaba – Hawela łączy się trzykrotnie (w różnych miejscach) z Łabą, a na wysokości Magdeburga przez akwedukt nad Łabą także z Kanałem Śródlądowym.
Za wypływem Kanału Łaba – Hawela rzeka skręca na północ/północny zachód i płynie równolegle do Łaby, przepływa na tym odcinku przez miasta Premnitz i Rathenow. Ostatecznie uchodzi do Łaby koło Havelbergu.
Długość Haweli wynosi 325 km, przy czym bieg rzeki zatacza koło i źródła Haweli od jej ujścia dzieli zaledwie około 80 km.