Wyprawa rowerowa

Wyprawa rowerowa  z  AKADEMIĄ SENIORA ROWEROWO NA LUZIE

Organizujemy kolejną wyprawę rowerową. Start 8.06.2024 r. godz. 10.00 sobota, spotykamy się przy wejściu na plażę Głębokie.

Długość trasy to ok. 36- 40 km, tempo raczej rodzinne.

  1. Przejazd z Kąpieliska Głębokie przez Wołczkowo – Dobrą – Buk do granicy polsko- niemieckiej, ok. 16-18 km, przeszło godzinkę jazdy.
  2. Od granicy do Blankensee, małe miasteczko, coś do zwiedzania i przejazd na małą plażę Obersee, ok.3 km, 10 minut. Mały piknik, dla chętnych kąpiel.
  3. W zależności od nas może być dalsza droga do drugiego jeziora po stronie niemieckiej koło Plowen, jeziorko Kutzowsee, ok. 6km, 20 min.
  4. Powrót tymi samymi drogami.
  5. Na powrocie ewentualnie  postój w Wołczkowie – na coś słodkiego w Przystanku.
  6. Kąpielisko Głębokie – powrót 16.00, ale to od nas zależy czy faktycznie tyle czasu nam to zajmie i jak długo zabawimy na postojach.

Obowiązkowo zabieramy ze sobą kask ochronny i dobry humor. Ponadto jakieś jedzonko i wodę , dla chętnych strój kąpielowy.

Opiekunem grupy i pomysłodawcą wypraw rowerowych jest jak zawsze Pani Violetta 🙂

 

Lato, wiosna, a nawet wczesna jesień sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Można spacerować, biegać, a także jeździć na rowerze. Dotyczy to osób w każdym wieku, również tych starszych, czyli Twojego podopiecznego także. Oczywiście aktywność fizyczną zawsze wybieramy z uwzględnieniem możliwości ruchowych i stanu zdrowia seniora. Nie możemy też narzucić mu formy spędzania czasu wolnego, która w żaden sposób nie odpowiada jego preferencjom. Ale jeżeli rower nie jest mu obcy i wykazuje chęć powrotu na dwa kółka, to warto wybrać się jeden, a później drugi raz na wspólną wycieczkę. 

Korzystnie dla zdrowia

Jak każdy sport, również jazda na rowerze, związana jest z pewnym wysiłkiem, do którego zmuszany jest nasz organizm. Nie trzeba jednak od razu rozwijać zawrotnych prędkości, co nie jest wskazane w przypadku osób starszych. Postaw na rekreacyjną jazdę. Taka forma spędzania czasu wolnego pozytywnie wpływa na zdrowie osób, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, chorujących na cukrzycę, a także mających problemy z nadwagą. Zwiększona pojemność płuc sprawia, że krew jest lepiej dotleniona, coz kolei skutkuje sprawniejszą pracą serca.

Rower polecany jest też osobom, mającym problemy ze stawem kolanowym. To dobry sposób na wzmocnienie stawów i mięśni całych nóg. Skutecznie przeciwdziała to powstawaniu zakrzepów. Należy jednak też wspomnieć o tym, że jazda na rowerze pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Wysiłek fizyczny powoduje, że uwalniają się hormony szczęścia, co dodatkowo potęguje słońce i ładna pogoda. To dobry sposób na aktywny relaks i odprężenie dla Twojego podopiecznego, ale też Ciebie.

 

źródło: opiekujsie.pl

Podobne wpisy